WPISY

Free float – lepszy wysoki czy niski?

free-float-2

Podejście inwestorów do poziomu free float bywa bardzo różne. Jakiś czas temu rozmawiałem z Albertem Rokickim, który jest zwolennikiem spółek o niskim poziomie free float. Z kolei Andrzej Nartowski podczas rozmowy stwierdził, że wysoki free float jest zawsze bezwarunkowo korzystny dla akcjonariuszy. Jak wygląda poziom free float na GPW? Z czego on wynika? Czy lepiej inwestować w spółki o wysokim czy niskim poziomie free float?

Free float – co to jest?

Free float oznacza stosunek akcji będących w posiadaniu małych inwestorów (posiadających poniżej 5% akcji) w stosunku do wszystkich akcji spółki. Poniżej przykład spółki Herkules S.A. Suma udziałów akcjonariuszy posiadających powyżej 5% wynosi 46,4%. Suma pozostałych udziałów stanowi free float – w tym przypadku 53,6% (100%-46,4%). Poziom free float, który uznawany jest za wysoki, to powyżej 50%.

free-float-przyklad-herkules2

Free float – rynek główny GPW

Free float dla rynku głównego wynosi obecnie niecałe 50%. GPW oblicza free float od względnie krótkiego czasu – od 2011 roku. W tym czasie tendencja była wzrostowa. Najstarsze dane wskazywały na free float dla całego rynku na poziomie ok. 40% W 4Q 2017 roku wyniósł on 49%, wobec 50% w szczycie (3Q 2017). Free float w obliczeniach GPW jest ilorazem sumy wartości akcji w wolnym obrocie (dla wszystkich spółek z głównego rynku) do sumy wartości akcji zarejestrowanych w KRS wszystkich spółek z rynku głównego. Zatem największy wpływ na wynik mają największe spółki.

free-float-rynek-glowny1

Indeksy GPW pod względem free float

Najwięcej spółek o poziomie free float uznawanym za wysoki (powyżej 50%) znajdziemy w indeksie WIG20 – jest ich więcej niż połowa. Wśród mniejszych spółek wysokim free float charakteryzuje się niewiele spółek – zaledwie 15% (WIG40) i 20% (swIG80).

free-float-indeksy

Spółki z WIG20 pod względem free float

W odniesieniu do WIG20 wysoki poziom free float ma ponad 50% spółek. Natomiast jest też całkiem spora grupa, dla której ten poziom jest niewiele niższy.

free-float-wig20

Spółki z mWIG40 pod względem free float

Pomiędzy spółkami z WIG20 a mWIG40 występuje duża dysproporcja pod względem free float. Wysoki poziom free float mają jedynie Kruk, CD Projekt, GPW, CI Games, Emperia i Sanok.

free-float-mwig40

Spółki z sWIG80 pod względem free float

W sWIG80 również znajdziemy niewiele spółek o wysokim poziomie free float. Będą to Braster, 11bit, Ekoexport, Cormay, Apator, Lubawa, PBKM, ACSA, CFI, Polwax, Groclin, Monnari, Asbis, Mostostal Zabrze, Polnord, Vigosys.

free-float-swig80

Free float a stopień koncentracji akcjonariatu

Z powyższych diagramów wiemy, że wysoki free float dotyczy głównie większych spółek. W mniejszych spółkach dużo częściej można spotkać się z akcjonariatem skoncentrowanym, więc siłą rzeczy free float będzie niższy. Free float jest tak na prawdę pochodną struktury akcjonariatu i wielkości przedsiębiorstwa. Poniżej wykres pokazujący zależność pomiędzy poziomem free float a wielkością udziału akcjonariusza o największym pakiecie akcji. Im mniejszy pakiet wiodącego akcjonariusza, tym większy free float. Wielkość pakietu wiodącego akcjonariusza to oczywiście uproszczony wyznacznik stopnia koncentracji akcjonariatu, jednak wystarczający, aby pokazać zależność.

free-float-akcjonariat

Free float – lepszy wysoki czy niski?

Im wyższy free float, tym wyższa płynność spółki. Chyba każdy się zgodzi, że wysoka płynność jest zawsze bezwzględnie pożądana. Z tego punktu widzenia spółki o wysokiej płynności mają przewagę nad mało płynnymi. Z drugiej strony poziom free float jest po prostu pochodną struktury akcjonariatu. Akcjonariat rozproszony najczęściej spotkamy wśród dużych spółek. Akcjonariat skoncentrowany jest typowy dla spółek małych i średnich.  Małe i średnie, gdzie free float przeważnie jest niższy, cechują się naturalnie mniejszą płynnością, niż duże. Pytanie o free float jest więc de facto pytaniem:

  • o preferowaną strukturę akcjonariatu (skoncentrowany czy rozproszony)
  • czy preferujesz spółki duże czy małe i średnie
  • jak akceptujesz poziom płynności

Odpowiedz sobie zatem na pytanie jaka struktura akcjonariatu Cię interesuje oraz na jak dużej płynności Ci zależy. Optymalny poziom free float wyznaczy się sam.

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Okiem MakleramarcinGerard Recent comment authors
  Powiadomienia o nowych komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gerard
Gość
Gerard

„Z powyższych diagramów wiemy, że wysoki free float dotyczy głównie mniejszych spółek.” – powinno być „większych”.

marcin
Gość
marcin

Z powyższych diagramów wiemy, że wysoki free float dotyczy głównie mniejszych spółek. W mniejszych spółkach dużo częściej można spotkać się z akcjonariatem skoncentrowanym, więc siłą rzeczy free float będzie niższy.

Coś tu chyba sie pomieszało