ELEMENTARZ GIEŁDA

TOP 20 – blogi giełdowe i finansowe

blogi-gieldowe-finansowe

Blogi giełdowe i finansowe – kiedyś zakładane przez przypadkowe osoby, powstawały i znikały. Obecnie blogosfera się profesjonalizuje i coraz częściej prowadzeniem blogu zajmują się osoby z dużym doświadczeniem czy licencjami zawodowymi. Systematycznie wzrasta ich wartość merytoryczna i stają się cenną bazą edukacyjną. Niektóre z nich funkcjonują już od wielu lat i na dobre wpisały w „krajobraz finansowy”. Wzrasta też ich estetyka i funkcjonalność. Kiedyś prowadzone przeważnie na darmowych platformach blogowych, a obecnie coraz częściej na niezależnych domenach. Poniżej moje subiektywne zestawienie najciekawszych blogów giełdowych i finansowych. A na deser zapraszam do zapoznania się z listą portali giełdowych i finansowych.

Blogi giełdowe – analiza fundamentalna

Longterm – blog prowadzony przez Alberta Rokickiego. Znajdziemy tam sporą bazę edukacyjną. Albert na blogu prowadzi swoje portfele fundamentalne, które osiągają bardzo dobre wyniki. Ostatnio zebrał swoje przemyślenia i zawarł je w książce „Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk”.

Michał Stopka – czyli Inwestor Profesjonalny. Michał ma bardzo bogate doświadczenie wyniesione z rynku kapitałowego. Przez kilka lat zarządzał największym w Polsce funduszem emerytalnym – ING OFE. Bloga prowadzi od wielu lat. Skupia się na szeroko pojętej analizie fundamentalnej spółek.

10 procent rocznie – na blogu można znaleźć wiele ciekawych analiz nie tylko związanych ze spółkami giełdowymi, ale też wskaźnikami makroekonomicznymi. Na bazie tych analiz autor, Filip Rudnicki, stworzył portale Fundamentalna.net oraz Makrosfera.net.

Wojciech Białek – autor jest głównym analitykiem domu maklerskiego CDM Pekao SA. Kładzie duży nacisk na analizę cykli gospodarczych. Pierwsze wpisy na blogu sięgają roku 2008. Świetne analizy głównie rynku amerykańskiego, ale również polskiego.

Independent Trader – autor posługuje się pseudonimem Trader21. Na portalu (prowadzonym od 2012) znajdziemy ciekawe wpisy z bardzo szerokiego zakresu – giełda, surowce, waluty, światowa gospodarka i inne. Laureat nagrody Blog Roku FX Cuffs 2017.

DNA Rynków – Ekonomiczny Blog Roku 2014 (Money.pl) prowadzony przez Pawła Cymcyka, prezesa Związku Maklerów i Doradców – maklera, doradcę inwestycyjnego i posiadacza licencji CFA w jednej osobie. Obecnie główną treść blogu stanowią cotygodniowe podsumowania wydarzeń na rynkach finansowych.

Qnews – nie wiem czy można ten portal nazwać blogiem, jednak znalazł się on na liście ze względu na świetne analizy krajowej i światowej koniunktury, mające formę krótkich wpisów. Prowadzony jest przez Tomasza Hońdo, posiada licencji CFA, wieloletniego dziennikarza gazety Parkiet, a obecnie analityka w Quercus TFI (pod którego marką prowadzony jest ten portal).

Market Revolution – analizy fundamentalne małych spółek, głównie z rynku NewConnect. Autor, Krzysztof Abramowicz, jest analitykiem-samoukiem. Blog wyróżniony przez gazetę Parkiet, prowadzony od kilku lat.

Rynek Obligacji – blog o obligacjach korporacyjnych, prowadzony prze Remigiusza Iwana, analityka wcześniej związanego m.in. z bankowością. Na blogu publikuje analizy oraz prowadzi portfel obligacji.

Z pamiętnika analityka – chyba najmłodszy blog z całego zestawienia, ale drzemie w nim potencjał 😉 Prowadzący go, Dariusz Grupa, posiadacz licencji doradcy inwestycyjnego (zdane również wszystkie 3 egzaminy CFA), na co dzień związany z bankiem BZWBK oraz ze Stockwatch (analityk). Dariusz lubi tworzyć wpisy wyczerpujące dany temat. Zdarzają się analizy spółek, jak również opinie na popularne tematy.

Gazeta Giełdowa – serwis prowadzony przez Pawła Malika, doradcę inwestycyjnego, ale przede wszystkim biznesmena, mającego doświadczenie w zarządzaniu spółkami. Kopalnia analiz fundamentalnych małych spółek.

Blogi giełdowe – analiza techniczna

The Pattern Site – jedyna anglojęzyczna strona w zestawieniu. Jej autorem jest Thomas N. Bulkovski – dla mnie jeden z mistrzów analizy technicznej. Kopalnia wiedzy na temat analizy technicznej, ale nie tylko. Thomas jest autorem m.in. „Encyclopedia of Chart Patterns”.

System Trader – blog prowadzony przez Jacka Lemparta, który skupia się na zautomatyzowanych systemach inwestycyjnych. Główna treść publikacji to wywiady audio (podcasty) ze światowej sławy traderami. Jego materiały to najwyższa jakość merytoryczna – są one więc obszerne, ale warto poświęcić czas.

Stockmasters – analizy techniczne Jacka Borawskiego, analityka Domu Maklerskiego BPS. Jego wpisy to wartościowy materiał do nauki analizy technicznej. Zwolennik podejścia Trend Following.

Humanista na giełdzie – jeden ze starszych polskich blogów na temat analizy technicznej, prowadzony przez Radosława Chodkowskiego. Największą popularność zyskał chyba dzięki swoim analizom video. Sporo materiału pomocnego w nauce AT. Zwolennik podejścia Trend Following.

Blogi finansowe

Jak oszczędzać pieniądze – Michał Szafrański prowadzi chyba najpopularniejszy w Polsce blog na temat finansów osobistych. Ostatnio jego tematyka zaczęła skręcać w kierunku zagadnień związanych z prowadzeniem biznesu. Michał jest autorem książki Finansowy Ninja, która osiągnęła wielki sukces.

Finanse Bardzo Osobiste – blog Marcin Iwucia to też polska czołówka w tematyce finansów osobistych. Marcin jest posiadaczem licencji CFA, zanim zaczął prowadzić blogi zbierał doświadczenia w bankowości i funduszu inwestycyjnym. Marcin kładzie dużo większy (niż Michał Szafrański) nacisk na zagadnienie kredytów bankowych (zwłaszcza hipotecznych).

App Funds – Zbigniew Papiński swego czasu wraz z Michałem Szafrańskim poprowadził cykl Elementarz Inwestora, w którym przedstawili podstawowego zagadnienia związane z inwestowaniem. Zbyszek kiedyś chyba więcej skupiał się na tematach inwestycyjnych, obecnie w większym stopniu na związanych z oszczędzaniem.

Subiektywnie o finansach – Maciej Samcik – weteran blogosfery finansowej, dziennikarz gazety wyborczej. Rozstrzał tematyczny ma ogromny, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Kamil Cebulski – doświadczenie przedsiębiorcy pomaga w byciu dobrym inwestorem, a Kamil zajmuje się tematyką prowadzenia własnego biznesu (publikuje swoje rozmowy z przedsiębiorcami). Być może ta pozycja zestawienia nie do końca mieści się w „pudełku” blogi finansowe, jednak wiele te wywiady mogą być inspirujące i prowadzić do wartościowych wniosków.

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ArFeNKazikKazimierzkantor onlinejan Recent comment authors
  Powiadomienia o nowych komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał Jezierski
Gość

Świetne blogi i pełni energii właściciele, dzięki którym zaoszczędziłem już tysiące złotych!!

jan
Gość
jan

dlaczego nie ma http://at-trader.blogspot.de/ ? wedlug mnie najlepszy 🙂

kantor online
Gość

Fajnie, niektórych nie znałem. 🙂

ArFeN
Gość

Polecam również swoją stronę, na razie trochę o finansach osobistych, drobiazgach, małym handlu w internecie, w przyszłości zamierzam więcej pisać o giełdzie

Kazimierz
Gość
Kazimierz
Kazik
Gość

Blog Longterm jak najbardziej okey. Gość prowadzi fajne webinary za free. Kiedyś coś kupiłem u niego i zarobiłem. Reszta blogów też, Michał Szafrański spoko ma książkę blog też bardzo ciekawy.

ArFeN
Gość

Polecam również swojego bloga, jest dość mocno niszowy